Ajutine näitus

Peeter Laurits "Miski on kõigega seotud"

-

Esmakordselt on Eesti Loodusmuuseumi saalis üleval midagi, mis ületab seni meid kammitsenud distsipliinide piire ja aitab taas siduda tervikuks selle, mis kunagi tegelikult lahus pole olnudki. Peeter Lauritsa näitus „Miski on kõigega seotud“ pakub uusi viise looduse nägemiseks.

Nähtamatud ja vaevu aimatavad protsessid on looduses palju olulisemad kui silmaga nähtavad ja käega katsutavad. Mulla alla, kus keeb pulbitsev elu, me pilk naljalt ei küüni. Märkame ainult väga väikest osa sellest, kuidas elusilmas kõik kõigega seotud on. Teiste eluvormide teadvelolek, nende omavaheline suhtlus ja vastastikused mõjud jäävad me meelte ulatusest välja. Siit edasi aitavad teadmised ja kujutlusvõime. Mida ei saa näha, seda saab kujutleda.
Loodusmuuseumi blackboxi näitus koosneb rohkem kui kümne aasta jooksul valminud suuremõõtmelistest fotodest, videost ning heliinstallatsioonist, mille autoriteks on Ann Reimann ja Veljo Runnel. 

Peeter Laurits (sünd 1962) on õppinud Tartu ja Leningradi Riiklikes Ülikoolides, Eesti Humanitaarinstituudis ning New Yorgi International Centre of Photography’s. Lauritsa peamisteks väljendusvahenditeks on fotograafia ning digitaalsed manipulatsioonid. Ta on rikastanud fotograafilisi väljendusvahendeid ning avardanud foto rolli Eesti kultuuriruumis. Üheksakümnendatel tegeles ta DeStudio koosseisus meediakriitiliste mängudega, kuid pöördus peagi süvaökoloogiasse, kolis metsa ning ühendas oma elus ja loomingus neoliitilised ning postindustriaalsed põhimõtted. Praegu on ta loomingu keskmes posthumanistlik eetika. Laurits on teinud isiknäitusi nii Londonis, Berliinis, Moskvas kui Chiang Mais, ta töid on ostetud muuseumitesse ja erakogudesse ning tellitud monumentaalteoseid avalikku ruumi. 2017 kutsuti ta Tartu Ülikooli vabade kunstide külalisprofessoriks ning aastast 2021 kureerib ta rahvusvahelist teadus- ja kunstisümpoosionit Biotoopia.

 

Kuula ka näituse audiogiidi >>> 
 

Või lae alla näituse tekstid siit

Asukoht kaardil

  • Aadress:

Lai 29a, Tallinn

Näitus asub I korrusel ajutiste näituste saalis.