Näitus METSANOTSU - TÕELINE SIGA

Eesti ja Läti aasta loomale pühendatud näitus „Metsanotsu – tõeline siga“ oli Loodusmuuseumis avatud 2016. aasta märtsi lõpuni ning hõlmas endas nii aasta looma fotovõistluse parimaid töid kui ka metsanotsu igapäevaelu tutvustavat väljapanekut – katsuda sai seakarva, sonkida mudas või pugeda seapessa.

 
2015. aasta suur meediakangelane metssiga on Eesti metsades arvukas ning tema tegevusjälgi kohtab pea kõikjal. Seakatku leviku tõttu pakkus metssiga 2015. aastal kõneainet paljudele. Kui palju me aga sellest loomast täpsemalt teame? Näitus tõigi metsseast esile need küljed, mis tollase diskussiooni kõrval on jäänud märkamata. 


Ühe osa näitusest moodustas metssea eluviisi ja käitumist tutvustav väljapanek, kus külastajal oli võimalik näha ja imiteerida erinevaid metssea elus olulisi tegevusi, näiteks tunda lõhnu, katsuda materjale ning näha läbi sea silmade. Metssea kohta on levinud mitmeid eksiarvamusi, paljud näevad temas vaid rumalat põllusonkijat ja räpast kommeteta looma. Lähemalt vaadates näitab nii mõnigi sea tegu, et tegemist on targa, puhtust armastava ja lausa eeskujuliku loomaga, kel pole õrna aimugi, et ta selliseks avaliku elu tegelaseks saanud oli.

 

Fotod: Jüri Lõun

Teise osa näitusest moodustasid koostöös portaaliga Looduskalender.ee ja ajakirjaga Loodusesõber korraldatud aasta looma fotovõistluse parimad tööd. Isikliku elamuslooga fotod Eesti ja Läti professionaalsetelt fotograafidelt ning fotohuvilistelt loodusesõpradelt kajastasid metssiga ning tema tegevusjälgi metsas. Iga foto juurest leidis ka autori jutustuse, kuidas ta metsseaga kohtus või tema tegevusjäljed leidis. Metssiga valiti 2015. aasta loomaks teadlikult, ette aimates, mis nii Eestit kui ka Lätit ees ootab. Sestap fikseeris aasta looma fotovõistlus ajaloolise väärtusega olukorra praegusest, et me tulevikus mäletaks, kuidas kunagi oli. Vaevalt me veel näeme meie metsades sellist sigade rikkust.
 
 
Näitus „Metsanotsu – tõeline siga“ oli Eesti Loodusmuuseumis avatud 5. novembrist 2015 27. märtsini 2016.

Kuraatorid: Lennart Lennuk, Mats Kangur
Meeskond: Loodusmuuseumi pere, Looduskalender.ee, ajakiri Loodusesõber
Kujundus: Loovagentuur Pult
Valguslahendus: Light On OÜ
Tekstide toimetamine: Ad Altum OÜ
Tõlked: Marina Maran, Marina Grigorova
Fotode print: trükikoda Artproof
Täname: Türi Puitmööbel, Sagadi RMK, Madis Reimund, Piibe OÜ, KO!, Pixmill OÜ, Digitrükk OÜ, MTÜ Studio Viridis Loodusharidus, Andero Paalvelt,
Kaie Eha, Raigo Saariste, Rein Urman, Raul Udam, Ants Ader, Maili Metssalu, Jaan Metssalu, Sten-Olle Moldau, Ekke Västrik, Anni Madisson.

Näituse valmimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

 

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!