Mina ja meri. 14 soovitust, kuidas olla Läänemerele parem sõber

1. Võta ümarmudil oma menüüsse — ta on päris maitsev väike kala. Läänemeres leidub seda võõrliiki juba kõikjal, kuid enamus võrku jäänud ümarmudilast visatakse tagasi merre. 
Loe rohkem >>

 

2. Eelista orgaanilisi puhastusvahendeid ja sorteeri prügi. Mida vähem kodukeemiat jõuab kanalisatsiooni kaudu merre ning rohkem prügi saab taaskasutatud, seda paremini Läänemerel läheb. 
Loe rohkem >>

 

3. Vali roheline energia. Sellega leevendad kliimamuutusi ja tagad meres elavate vetikakoosluste võime toota hapnikku ka tulevikus. 
Loe rohkem >>

 

4. Eelista mahetoitu ja kasuta ka ise toidu kasvatamisel vähem väetisi. Sellega aitad hoida Läänemerd puhtamana. Põllumajandusest merre jõudvad fosfor ja lämmastik on Läänemere ühed suuremad reostajad.
Loe rohkem >>


 

5. Eelista linnas liikumiseks ratast või ühistransporti. Mida vähem autosid on teedel, seda vähem tekib süsinikdioksiidi (CO₂-te) ja aeglustub mere hapestumine. 
Loe rohkem >>


 

6. Toeta ja austa rannikukultuuri. Rannakogukonna külalisena astu julgelt sisse külamuuseumi ning võimalusel einesta kohalikus toidukohas. Austa aga ka kohalike eluviisi – jäta lärmakas linnaelu linna ning auto parklasse.
Loe rohkem >>


 

7. Söö rohkem erinevaid liiki kalu. Sellega annad tuntumatele söögikaladele aega oma asurkond taastada. Eesti rannikumerest püütakse iga aasta ligikaudu 35 erinevat liiki kalu – mitut neist Sina oled söönud?
Loe rohkem >>


 

8. Tarbi vähem ning eelista lähipiirkonnas valmistatud tooteid. Suur osa globaalsest kaubavahetusest toimub meritsi ning kiirmoe, odava elektroonilise vidina või eksootilise vilja pärast peavad suured kaubalaevad läbima tuhandeid meremiile ning põletama suurtes kogustes kütust.
Loe rohkem >>


 

9. Asu õppima ala, mis võiks aidata kliimamuutustele lahenduste leidmisel. Kliimamuutuste leevendamine või nendega kohanemine vajab uusi uuenduslikke lahendusi.
Loe rohkem >>

 

10. Kevadeti rannas jalutades hoia koer rihma otsas ning loomi-linde pildista piisavalt kauguselt. Kevadel randades uitavad hülgepojad inimeste abi ei vaja. Pigem anna märgatud hülgepojast teada hülgeuurijatele, kellele see on oluline teave loomade kaitsmisel. Hoia elusloodust!
Loe rohkem >>

 

11. Ära söö kala või mereandi, kes on ohustatud või kelle püüdmisel kahjustatakse keskkonda. Keskkonnasõbralik kalasõber sööb ennekõike Eestimaist valget kala, kellel läheb looduses hästi.
Loe rohkem >>

 

12. Vanad ja tarvitamata ravimid vii kindlasti apteeki või jäätmekogumispunkti. Reoveepuhastusjaamadel puudub praegu veel suutlikkus reoveest ravimijääke tõhusalt eemaldada.
Loe rohkem>>

 

13. Riiete, vaiba, kardinate, diivanikanga ja muu tekstiili valimisel püüa vältida plastmaterjale (polüestrit, akrüüli, nailonit). Püüa pesta pesu harvem, vali vähemat vett kasutav pesemisprogramm ja kasuta loodussõbralikke pesuvahendeid – nii eraldub pesemisel merre vähem mikroplasti.
Loe rohkem >>

 

14. Vali merel liikumiseks vaiksem liikumisvahend. Kui sul meeldib merel seilata, siis eelista vähem müra tekitavad kajaki või purjekat. Skuutrid ja mootorpaadid on küll kiired, kuid tekitavad liigset müra.
Loe rohkem >>

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!