Invasiivsed loomaliigid on inimese tahtliku või tahtmatu tegevuse tulemusel oma looduslikult levialalt väljaspool levima hakanud loomad, kes kiiresti uut elupaika hõlvates ohustavad sealset kohalikku kooslust. Viimastel aastatel on üheks suuremaks aiapidaja nuhtlusteks kojata teod ehk nälkjad: hispaania teetigu ja mustpeanälkjas.
Kuidas vältida võõrnälkja sattumist aeda?
- Aeda mulda või uut taime tuues kontrolli hoolikalt, et mullas või taime ümber olevas mullapallis ei oleks nälkjaid või nende mune. Nälkjate munad on väetisegraanulite suurused, aga läbipaistvamad ja tavaliselt kobarana koos.
- Leitud munad tuleb ettevaatusabinõuna hävitada.
- Kui tekib kahtlus, et istiku mullapallis on võõrnälkja munad, seo mullapall tihedalt kilekotiga kinni. Hoia viie nädala jooksul mullapallil silm peal – selle aja jooksul peaksid munadest olema koorunud nälkjaid.
- Väldi taimede aeda toomist piirkondadest, kus võõrnälkjad on levinud. Leviku kohta saad teada teokaardilt.
Kuidas võõrnälkja levimist ohjata?
- Oma aiast nälkjaid leides veendu kõigepealt, et tegu on ikka soovimatu võõrliigiga. Aedades elavad ka Eesti looduslikud liigid, kes pigem toetavad aiaelu. Kui kahtled, leiad määramiseks vajaliku materjali siit.
- Leides võõrnälkja, lisa oma leid teokaardile siin.
- Võõrnälkjate ohjamisega tuleb tegeleda järjepidevalt ja kaasata ka naabreid. Korja nälkjaid ja nende mune pidevalt kokku, seejärel kalla need üle keeva veega.
- Meelita nälkjaid söödaga, milleks võib olla poolik arbuusikoor või õllene anum. Nälkjate meelistoit on kurk, kõrvits, lehtsalat ja käärivad puuviljad.
- Vali nälkjate jahiks sobiv aeg – nad on rohkem liikvel hämaras ja niiske ilmaga.
- Kasuta teoaedu ehk siledaid piirdeid, millest tigudel on üle ronida raskem.
- Toeta oma aias liike, kes aitavad võõrnälkjaid ohjata – näiteks kohalikke nälkjaliike, suuremaid mardikaid, linde ja siile.
- Teomürgid ei ole võõrnälkjate tõrjumisel eriti tõhusad. Lisaks kannatab nende kasutamisel ülejäänud aia elustik. Mürk võib kanduda toiduahelat pidi ka koduloomade ja Sinu enda organismi.
- Aiajäätmed komposti või kasuta selleks piirkonnas nõutud lahendusi. Aiajäätmete viimisega loodusesse või jäätmaale võib aidata võõrnälkjate levikule kaasa.
Loe lisaks Keskkonnaameti kodulehelt: Võõrnälkjad | Keskkonnaamet.