Zooloogilised kogud

Loodusmuuseumi zooloogilistes kogudes on umbes 130 000 museaali.

Esindatud on laialdane valik liike nii selgroogseid kui selgrootuid nii Eestist kui mujalt maailmast.

Linnumunade kogu on ülevaatlik ja mitmekesine, sisaldades eksemplare nii Eesti kui ka maailma linnustikust. Vanimad linnutopised pärinevad 19. sajandi keskpaigast. Tolleaegsete ornitoloogiliste kogude koostajateks olid Baltimaade ornitoloogia rajajad Valerian Carl Michael Russow, Paul Wasmuth jt. Ornitoloogiline kogu hõlmab enamikku Eestis pesitsevatest liikidest.

Imetajate kogus on olemas enamiku Eestis elavate imetajaliikide topised. Nende seas on ka üksikud albinootilised vormid. Välismaistest liikidest võib esile tõsta maailma ohustatud liikide hulka kuuluva jääkaru, teravmokk-ninasarviku ja amuuri tiigri topised.

Molluskikodade, korallide ja okasnahksete liigirohke kogu koosneb maailma erinevatest troopilistest meredest ja ookeanidest pärit liikidest.

Märgpreparaatide kogu sisaldab nii selgrootuid, roomajaid, kahepaikseid kui ka kalu.

Loodusmuuseumi entomoloogilised kogud sisaldavad ligi 109 000 museaali.

Suurema osa sellest moodustab Eestist kogutud materjal.

Eesti liblikate põhikogusse kuulub hetkel umbes 25 000 museaali, esindatud on 900 liiki suurliblikaid. Mati Metsaviiru liblikakogu sisaldab üle 10 000 museaali suures osas troopikast pärit liblikaid. Nende seas on esindatud Kagu-Aasiast, Paapuast ja Austraaliast pärit uhked ja ilusad linnutiiva liigid perekonnast Troides. Günther-Friedrich Reindorffi liblikakogu sisaldab ligi 1000 museaali Eesti liblikaid.

Eesti mardikate põhikogus on ligikaudu 12 000 museaali, esindatud on 2200 liiki. Kogu sisaldab mardikate esmaleide Eesti mardikafaunale. Mardikate põhikogus on esindatud ka üleeuroopalise kaitsestaatusega liigid – laiujur, eremiitpõrnikas, must-seenesultan, väike-punalamesklane. Valentin Soo mardikakogu sisaldab ligi 2700 Eestist kogutud mardikaliiki kokku pea 20 000 eksemplariga. Nimetatud kogu sisaldab palju mardikaliikide ainuleide nii Eesti kui ka Baltimaade jaoks – Paracymus aeneus, Leiodes pallens, L. rubiginosa, Catops nigriclavis jt.

Troopiliste putukate kogu on eriti viimastel aastatel kiiresti täienenud materjaliga paljudest Aasia ja Lõuna-Ameerika troopikapiirkondadest. Praegu sisaldab see ligi 40 000 eksemplari, nende hulgas on mitmed suure väärtusega holo- ja paratüübid.

Kontakt:
Loodusmuuseumi zooloogia osakond
tel 660 3404
e-post: 
lennart.lennuk[ät]loodusmuuseum.ee (linnumunad, topised, märgpreparaadid, molluskid, korallid ja okasnahksed), 
uno.roosileht[ät]loodusmuuseum.ee (mardikad)
aare.lindt[ät)loodusmuuseum.ee (liblikad). 

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!