Teised "veidrikud"

Tingmärkidega saad tutvuda siin!

 

Harilik tanuseen

Phallus impudicus

Harilik tanuseen annab oma kohalolekust teada tugeva raipehaisu abil. Pärast kuuma suve võib teda esineda massiliselt.

Tanuseene noored viljakehad on kerajad ja valged või kollakad. Kasvades sirutub sellest välja valge viljakeha, mille tipus on rohekas ja limane eoseid sisaldav mass (gleeba). Seene kasv toimub väga kiiresti, sageli vaid mõne tunni jooksul. Haisvat limast gleebat külastavad meelsasti kärbsed, kes ühtlasi seene eoseid levitavad.

Väga ebameeldiva lõhna tõttu peetakse tanuseent üldiselt mittesöödavaks, kuid noored munajad viljakehad kõlbavad ka süüa. Viimastega tasub siiski olla ettevaatlik, sest neid võib segi ajada näiteks noorte kärbseseentega. Rahvameditsiinis on ta kasutusel olnud kui luuvalude leevendaja ja "armujoogi" tooraine.

Harilik murumuna (ämmatoss)

Lycoperdon perlatum

Harilik murumuna on noorena, kui seeneliha on seest valge, hea söögiseen, mis ei vaja kupatamist.

Keraja peaosa ja silinderja jalaosaga hariliku murumuna pind on kaetud väikeste ogade ja näsadega. Harilik murumuna esineb juulist oktoobrini metsades, puisniitudel, parkides ja aedades, teda võib kohata väga sageli kasvamas üksikult või rühmades.

Voldiline tindik

Coprinopsis atramentaria

 

Munaja kuni kellukja kübaraga voldiline tindik kasvab sageli puude ja kändude jalamil, aedades, parkides ja metsateedel. Noorena, kui seeneliha on valge, on voldiline tindlik söödav, ent koos alkoholiga tekib mürgistus. Vanemana, kui seen hakkab juba tindiks muutuma, on tindik mittesöödav.

Voldiline tindik sisaldab kopriini, mis koos alkoholiga tekitab mürgistuse. Sümptomiteks on näo ja ülakeha naha punaseks muutumine, sügelemine, higistamine, peavalu, südamerütmi häired, oksendamine ja kõhulahtisus. Võivad tekkida ka hingamis- või südameseiskumine ning teadvusekaotus.

Soomustindik

Coprinus comatus

 

Soomustindikud on piklik-munajad, vanemaks saades kellukjad seened, mis on värskelt söödavad. Kübara peal on neil vatjad soomused.

Puhtast keskkonnast, teedest-tänavatest kaugemalt leitud soomustindikutest seeneroa tegemise soovi korral tuleb kiiresti tegutseda. Söögiks sobib korjata vaid selliseid tindikuid, mille eoslehekesed on täiesti valged. Kuid vaid mõne tunni möödudes hakkavad korjatud seened tindiks muutuma ning siis nad süüa ei sünni.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!