SEENEFESTIVAL 2019

15. septembril kell 12-18 toimub esimest korda Laial tänaval Eesti Loodusmuuseumi Seenefestival. Festivalipäeva täidavad töötoad, vestlused ja arutelud, avatud on seene-kirjanduse ja seenelkäigu inventari müügipunktid ning erinevad toitlustajad pakuvad rikkalikke seenetoite. Kogu perele mõeldud Seenefestival avab loodusmuuseumi traditsioonilise seenenäituse, mis tänavu kestab rekordilised 15 päeva. 

15. septembril kell 12-18 vallutavad seened linna – esimest korda toimub seenefestival ehk üheks päevaks võtavad Laia tänava Tallinna vanalinnas üle igas vormis seened ja seene-teemad. Festivali eesmärgiks on tõmmata tähelepanu seente mitmekesisusele ja erinevatele kasutusvõimalustele - seenemaailm on laiem kui söödavad-mittesöödavad seened ning me puutume nende eri vormidega oma igapäevaelus kokku rohkem kui arvata oskame. Lisaks juhib festival ka tähelepanu arukale looduses viibimisele ning kutsub inimesi üles kaasa mõtlema keskkonnasõbraliku mõtteviisi kujundamisele.

Nii kogenud kui ka algajad seenelised saavad erinevate söödavate, mittesöödavate, tinglikult söödavate kui mürgiste seentega tutvuda loodusmuuseumi seenenäitusel, kus on kohal ka konsultandid, kes kaasavõetud seenekorvi sisu määrata aitavad. Seenefestivali toimumise ajal on seenenäituse külastamine kõigile tasuta! Lisaks on loodusmuuseumi hoovis avatud puuseente väljapanek Eesti Arboristide Ühingu poolt ning majaseente väljapanek Eesti Mükoloogiauuringute Keskuse eestvedamisel. Festivalil on kohal ka Politsei- ja Piirivalveamet koos teenistuskoertega, et rääkida turvalisest looduses viibimisest ning sellest, kuidas seenemetsa mitte ära eksida, ning Päästeamet, kes juhib tähelepanu sellele, mida teha, kui leiad lisaks seentele metsast ka lõhkekeha. Miks aga on meil seeni üldse vaja? Selle üle arutlemiseks on kohal Keskkonnaamet. Kellel on aga vaja oma seenelkäigu varustust täiendada, leiab festivalilt ka selle, ning endale soetamiseks on olemas ka valitud temaatiline kirjandus ning mitmed seene-tooted näiteks Eesti Loodusmuuseumi muuseumipoe, Alkeemialabori, Scandic Organicu, Säsi Pruulikoja ning SeeneSeeme valikust. 

Kuna Seenefestivali eesmärgiks on näidata seeneriigi mitmekesisust, on kõik festivalikülalised oodatud osalema töötubades, mille keskmes on seentega käsikäes kaunid kunstid ja loomingulisus. Nii saab näiteks Ukraina Kultuurikeskuse eestvedamisel lihvida oma kalligraafilisi oskusi, kasutades seejuures kirjutamiseks seentest tehtud tinti, Tallinna Botaanikaaia juhendamisel seentega lõnga värvida ning osaleda Nukuteatri töötoas, kus saavad igas vanuses külalised kavandada teatrikostüüme ning kuulata teatrilugusid muinasjutukastides. Eesti Kunstimuuseum õpetab aga seentega paberile kauneid mustreid võluma ning Eesti Loodusmuuseumi juhendamisel saab valmistada seenepaberit.

Festivali töötubade teemadering on väga lai ning jõuab ka nutikate lahenduste ja innovaatiliste toodeteni. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum koos Erki Naglaga toob festivalile mükoplasti - seeneniidistikust ja saepurust materjali, mis sobib naftal põhinevate plastide asendajaks - ära unusta uudistamast biomaterjalide väljapanekut Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi fuajees! Alkeemialabori töötoas saab aga järgi proovida seenekasvatuse ja küsida meistritelt selle põhitõdesid ning Scandic Organic tutvustab seenefarmi olemust ja tööd - kuidas kasvavad maailmakuulsad shiitake seened Tallinna külje all linnafarmis? Et veidi ka ajas tagasi vaadata, on kohal Eesti Ajaloomuuseum, kelle eestvedamisel saab mõtiskleda seente rolli üle meie kultuuriloos ning uurida, kuidas seened esemetelt ja fotodelt eemal hoida.

Seenefestivali üheks osaks on ka seened meie toidulaual. Eesti Tervishoiu Muuseum on samuti festivalil kohal, et rääkida lähemalt seentest meie toidus ja organismis. Maru Karu juhendamisel saavad pere pisemad liikmed osaleda meisterdus-kokkamises ja katsetada kunstilisi lahendusi söögis ning Säsi Pruulikoja töötuba ootab teeseenega katsetama. Ja selleks, et seeneroogasid ka päriselt nautida saaks, pakuvad restoran Trofe, Kohvik Pikk 29pitsarestoran Trattoria del Gallo Nero, veganrestoran Inspiratsioon, KOKOMO ja Karjase Sai, NUKU Hendriku kohvik ning Plus Catering festivali päeval erimenüüsid, mille keskmes on, muidugi mõista, seened!

Lisaks erinevatele töötubadele saadab festivalipäeva mitmetahuline lavaprogramm. Seenejutte räägivad teiste hulgas Margit Härma, kes muljetab, kuidas tavakorjajast saab asjatundlik seenegurmaan, Tõnu Ploompuu, kes arutleb seente rolli üle looduses, ning Aivar Jürgenson, kes avab seente rolli kultuuriloos. 

Lavaprogrammi ja kogu festivalipäeva veab päevajuht Sander Loite

Seenefestival toimub 15. septembril kell 12-18. Festivali ala paikneb Tallinna vanalinnas, Laial tänaval, Suurtüki tänavast Suur-Kloostri tänavani. 

Seenefestival on Eesti Loodusmuuseumi seenenäituse avasündmuseks. Seenenäitus toimub tänavu 15.-29. septembril ehk kestab rekordilised 15 päeva. Näitusel on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid. Seenenäituse tänavune fookus on seente määramisel, määramiseks oluliste tunnuste tundmisel ning seente pildistamisel. Lisaks Seenefestivalile toimuvad näituse raames ka ringkäigud, loengud ja perehommikud.

Eesti Loodusmuuseumi Seenefestival ja -näitus on osa Eesti toidu kuu sündmustest.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!