Riisikad

Riisikad on tuntud ja hinnatud söögiseened. Vaid sooriisikas on mürgine ka pärast kupatamist.

Riisikate põhiliseks tunnuseks on piimmahla eritumine. Piimmahl tekib spetsiaalsetes seeneniitides ehk piimmahlasoontes. Nende vigastamisel valgub piimmahl välja.

Enamik Eestis kasvavaid riisikaid on kas söödavad värskelt või söödavad kupatatult. Ainsana on püsivalt mürgine sooriisikas.

Mahedamaitselised riisikad, näiteks porgand- ja kuuseriisikas, kupatamist ei vaja ja on söödavad värskelt. Erandiks on maheda maitsega, aga jäädavalt mürgine sooriisikas.

Värskelt mürgised riisikad, näiteks tõmmu, männi- ja kaseriisikas, tuleb enne söömist kindlasti kupatada. Värskelt mürgised, kuid kupatatult söödavad on veel hiideoseline, hall, kreem, tore, valge, õun-, tuli-, kolla- ja vöötriisikas. Kõik värskelt mürgised liigid on ka väga kibedad.

Osa riisikaliike vajab kupatamist kibeda või mõru maitse tõttu, kuid mürgised ei ole. Sellised liigid on näiteks tava- ja tammeriisikas.

Piparriisikas ja rohepiimane riisikas on põletavalt kibeda maitsega, kuid mittemürgised. Kupatamisel muutuvad nad ebameeldivalt vintskeks ja halvamaitseliseks. Neid liike soovitatakse süüa praetult, leotatult, soolatult või hapendatult.

Tellispunane riisikas on halva lõhna ja maitse tõttu mittesöödav.

Tingmärkidega saad tutvuda siin!

Kaseriisikas 

Lactarius torminosus      

          

Värskelt mürgise, kuid kupatatult söödava kaseriisika tunneb ära roosakat värvi karvase ringvöödilise kübara ning muutumatult valge piimmahla järgi. Ta kasvab kaasikutes ja kase-segametsades juulist oktoobrini.

Kuuseriisikas     

Lactarius deterrimus  

Kollakasoranži, laiguti või üleni roheka viljakehaga kuuseriisika jalal koobaslaike ei ole. Piimmahl on oranž, seismisel muutub aeglaselt punaseks. Kasvab kuusikutes ja kuuse-segametsades.

Porgandriisikas     

Lactarius deliciosus

Oranži viljakehaga porgandriisikas kasvab männikutes ja männi-segametsades. Porgandriisika jalal on koobaslaigud.

Sooriisikas     

Lactarius helvus

Sooriisikas on ainsana riisikatest jäävalt mürgine. Tema söömisel võib tekkida mao- ja soolenähtudega mürgistus. Sooriisika tunneb ära kuiva kübara ja vesija värvusetu piimmahla järgi.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!