Näitus "Loomad teel"

22. novembrist 2016 kuni 21. maini 2017 oli Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud Eesti Maanteemuuseumi näituse „Loomad teel“ satelliitnäitus, mis keskendus jälgedele maastikul ja rahvapärimuses. Suvel Põlvamaal eksponeeritud ning sealt Tallinna vanalinna liikunud väljapanek kutsus avastama seda, milliseid loomi teel olles kohata võib ning mis endeid nad rändurile kuulutavad.

Metsloomade liikumisteed püsivad põlvkondade vältel muutumatutena, loomade liikumist ja käitumist määravad aastaajalised rütmid ning loomuomased tungid ja tajud, mis viivad eri liiki rändurite, teekondade ja teede ristumiseni.

Aja jooksul on loomad astunud sügava jälje ka rahvapärimusse – loomade ilmumist teele on seostatud hea või halva õnnega. Teel kohatud hunt, siil või rebane võis rikkuda päeva või hoopis kordaminekuid ennustada. Näiteks, kas teadsid, et nii huntide kui teistegi loomade puhul oli oluline tähele panna, millises suunas nähtud loom teed ületas – kui tuli paremalt, ootas ees õnn, kui vasakult, siis oli oodata õnnetust.

Loodusmuuseumis avatud näitusel sai lähemalt uurida kümnekonna loomaga seotud uskumisi, nende hulgas näiteks hundi, kassi või rebasega seonduvaid arvamisi.

Kuraator: Paavo Kroon (Eesti Maanteemuuseum)
Kujundus: Kerli Irbo (OÜ Tajuruum), Piia Tammelo (OÜ LooLoo)
Trükk ja teostus: OÜ Salibar
Arhiiviuuringud: Tenno Teidearu (MTÜ Rakendusliku Antropoloogia Keskus)
Kasutatud materjalid: Eesti Kirjandusmuuseum, Eestimaa Looduse Fond, Lauri Klein, Val Rajasaar, Villu Lükk.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!