Näitus "Loomad teel"

22.11.2016 10:00 - 21.05.2017 17:00

22. novembrist on Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud Eesti Maanteemuuseumi näituse „Loomad teel“ satelliitnäitus, mis keskendub jälgedele maastikul ja rahvapärimuses. Suvel Põlvamaal eksponeeritud ning nüüd Tallinna vanalinna liikunud väljapanek kutsub avastama seda, milliseid loomi teel olles kohata võib ning mis endeid nad rändurile kuulutavad.

Metsloomade liikumisteed püsivad põlvkondade vältel muutumatutena, loomade liikumist ja käitumist määravad aastaajalised rütmid ning loomuomased tungid ja tajud, mis viivad eri liiki rändurite, teekondade ja teede ristumiseni.

Näituse looja, Eesti Maanteemuuseumi kuraator Paavo Krooni sõnul on ekspositsiooni mõte näidata, et loomad on alati meie teid ja teekondi saatnud.

Aja jooksul on loomad astunud sügava jälje ka rahvapärimusse – loomade ilmumist teele on seostatud hea või halva õnnega. Teel kohatud hunt, siil või rebane võis rikkuda päeva või hoopis kordaminekuid ennustada. Näiteks, kas teadsid, et nii huntide kui teistegi loomade puhul oli oluline tähele panna, millises suunas nähtud loom teed ületas – kui tuli paremalt, ootas ees õnn, kui vasakult, siis oli oodata õnnetust.

Loodusmuuseumis avatud näitusel saab lähemalt uurida kümnekonna loomaga seotud uskumisi, nende hulgas näiteks hundi, kassi või rebasega seonduvaid arvamisi.

Näitus jääb Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatuks 21. maini 2017. 

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!