Näitus "Liblikate armulukud"

14.02.2018-08.10.2018 oli Eesti Loodusmuuseumis avatud putukauurijate liigimääramise tööd tutvustav fotonäitus „Liblikate armulukud“. Muuseumi trepigaleriis eksponeeritud näitusel olid väljas mikroskoobi all tehtud fotod liblikate armulukkudest ja –võtmetest ehk emas- ja isasliblikate genitaalidest.

Kui varem määrati liblikaid peamiselt nende tiivakirja järgi, siis 19. sajandi lõpus avastas Eesti teadlane Wilhelm Petersen, et väliselt eristamatutel liblikatel saab vahet teha nende siseehituse, täpsemalt genitaalide järgi. Uus lähenemine aitas arendada liblikate süstemaatikat. Kogutud vaatlustulemuste üldistamine andis aimu aga ka millestki sügavamast – liblikate sugudevahelisest keemilisest kommunikatsioonist, selles osalevate kehaosade ehitusest ja tähtsusest liigitekkel. 

Liblikad leiavad oma paarilise läbi mitmetasandilise süsteemi, olulist rolli mängivad nii bioloogilised signaalained feromoonid kui suguelundite kujude sobivus ehk nn "lukuprintsiip" - paaritumine on edukas vaid juhul kui emas- ja isasliblikate genitaalid kujult täiuslikult kokku sobivad – nagu lukk ja võti. 

Näitusel „Liblikate armulukud“ oli eksponeerimisel 12 mikroskoobi abil tehtud fotot kümne liblikaliigi elunditest, sh nii emas- kui isasliblikate genitaalidest, mis avasid entomoloogide liigimääramise tööd.

Näituse koostasid Aare Lindt ja Ulla Männi.
Täname kunstitrükikoda ArtPrint.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!