Näitus "Hirmus armas nahkhiir"

13. veebruarist 2020 on Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus "Hirmus armas nahkhiir", mis toob sinu ette nahkhiirte salapärase elu ja olu. Tule jaluta öises metsas, jälgi järve ääres toituvat nahkhiirt, külasta mugavas toasoojuses talvist koobast ja lenda nahkhiirega suveöös!


Foto: Lennart Lennuk

2020. aasta looma nahkhiirega kaasneb palju müstikat ja salapära – nad on kui ööviirastused, kes hääletult õhuvoolus tiiblevad ning taeva taustal vihvatavad. Nad hämmastavad ikka ja jälle isegi teadlasi, kes on neid aastakümneid uurinud. Kes nad on?

Evolutsioon ja füsioloogilised iseärasused, liigirikkus, toitumine, ränne, tähtsus, kaitsmine ja hoidmine, müüdid, rahvapärimus ja popkultuur - kõik need teemad mahuvad näitusesaali. Kuidas sellised olendid üldse tekkinud on? Miks nahkhiired pea alaspidi ripuvad? Kuidas nad seda teevad? Mida nahkhiired söövad? Miks on nahkhiired valinud „öise vahetuse“ ning kuidas on nad selleks kohanenud? Miks ei tohi talvituvaid nahkhiiri segada? Miks peaks nahkiiri kaitsma ja hoidma? Kõigile neile ja paljudele teistele põnevatele küsimustele leiad näituselt vastuse!

Näitusesaalist leiad hulgaliselt eksponaate, mille abil nahkhiirte elu ka ise paremini tundma õppida saad. Nii saad näiteks ise nahkhiireks kehastuda: rippuda ja putukaid otsida, võrrelda oma käe ehitust nahkhiire käsitiivaga, kuulata maailma läbi nahkhiire kõrva, pugeda koopaprakku ja katsetada, mis tunne on talvituval nahkhiirel. Näituse osaks on ka virtuaalreaalsusseiklus, kus saad lennata koos nahkhiirega üle sügisese maastiku toitumisretkele ning seejärel end talveunne sättida


Fotod: Lennart Lennuk

Kui soovid, saad aga kehastuda hoopis nahkhiireuurijaks: panna proovile oma täpsuse ja teravuse liikide eristamisel, otsida taskulambi abil koopast nahkhiiri, katsuda ja võrrelda, missugused on nahkhiired talveunes ja ärkvel olles, piiluda puuõõnsuses päeval tukkuvaid nahkhiiri ning vana maja seina vahel asuvat pesitsuskolooniat.

Näitusesaalist leiad ka ainukese avatud koopa Eestis, mida võib ilma piiranguteta külastada igaüks, kellel soovi nahkhiiri uurida! 

Näitus "Hirmus armas nahkhiir" on Eesti Loodusmuuseumis avatud 13.02.2020-31.12.2021.

Näituse juurde loodud õppematerjalid leiad siit!


Foto: Lennart Lennuk

Näituse koostajad:
Kuraatorid: Lennart Lennuk ja Ulla Männi
Meeskond: Laura Pärtel, Sander Olo ja teised head kolleegid Eesti Loodusmuuseumist
Kujundus, tootmine, paigaldus ja valgustus: Motor Agency
Sisearhitektuurilahendus: Liina Kittask (KOKO arhitektid/Motor Agency)
Graafiline disain: Teele Strauss (Motor Agency)
Animatsioonid: FrostFX
Topised ja mulaažid: Pelle Nugis
Joonised: Gundega Kampe-Pērsone
Tekstid ja helid: Lennart Lennuk
Tekstide toimetamine: Sigrid Ots (Keelevaatleja)
Tekstide tõlkimine: Luisa Tõlkebüroo
Konsultatsioon: Oliver Kalda ja Rauno Kalda
Õppeprogramm: Marko Valker (Naaskelnokk)
Täname: Ekke Västrik, Ethel Tamm, Elo Raspel, Jukka-Pekka Jäppinen, Lauri Klein, Lauri Lutsar, Maili Metssalu, Matti Masing, Sten-Olle Moldau, Renno Reinurm, Viesturs Vintulis, Eestimaa Looduse Fond

Näituste valmimist toetas Euroopa Liidu LIFE'i programm läbi projekti „Tiigilendlase (Myotis dasycneme) elupaikade parandamine Eestis“.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!