Näitus „Vaprad ja ilusad. Peaosades: samblik ja sammal“

07.04.2016-08.01.2017 oli loodusmuuseumis avatud näitus „Vaprad ja ilusad. Peaosades: samblik ja sammal“. Väljapanek tutvustas samblike ja sammale erakordset vastupidavust ning tihtipeale alahinnatud kasulikkust ökosüsteemi ja inimeste jaoks.

Samblikud ja samblad on Maal elanud juba vähemalt 450 miljonit aastat. Lisaks omanäolisele ja kaunile välimusele on nii samblikud kui samblad haruldaselt vastupidavad, suutes taluda ekstreemseid temperatuure, läbikülmumist, tugevat päikesekiirgust ning täielikku kuivamist.

Lisaks põhjalikule ülevaatele sellest, kes samblikud ja samblad on, sai näitusesaalis teada ka seda, miks ja milleks nad kasulikud on. Muu hulgas oli tähelepanu pööratud nende kasulikkusele inimeste jaoks. Näiteks tutvustas näitus nii samblike kulinaarseid omadusi kui murdis müüte sammaldest kui kasutust „umbrohust“.

Kõige suurem osa näitusest oli pühendatud samblikele – nende ehitusele, eluviisile, rollile ökosüsteemis ja paljule muule põnevale. Kas teadsid, et samblikud jäävad ellu ka avakosmoses ning nendega saab soojad villasokid vikerkaarevärviliseks värvida? Väljapanekut külastades sai uudistada valgusmikroskoobi abil sambliku läbilõiget, tutvuda värvikirevate samblikega laiast maailmast ning vaadata, mis juhtub samblikutega UV-valguse käes.

Näituse teine pool avas sammalde maailma ja andis ülevaate sammalde olemusest ning olulisusest teiste elusolendite jaoks. Kas teadsid, et samblad ei vaja kasvamiseks mulda ning on elukeskkonnaks arvukatele liikidele? Kõik väiksemad (aga kindlasti ka suuremad!) sambla-uurijad said aga näitusesaalis avastada, milliseid samblaid leidub Sammalhabeme habeme sees. Ning kes tundis, et vajab veidi kosutavat puhkust, sai hinge tõmmata samblale pikali heites.

Kuraatorid: Marja-Liisa Kämärä ja Loore Ehrlich
Meeskond: loodusmuuseumi pere
Kujundus: loovagentuur Pult
Valguslahendus: Light On OÜ
Täname: Tartu   Ülikooli   lihhenoloogia   töörühm,   Jaan   Rõõmus,   Marina   Maran,   Marina Grigorova,  Ad  Altum  OÜ,  RMK,  Kristel  Maamägi  OÜ,  Virk  ja  Risti  OÜ,  Digitrükk OÜ, Linex OÜ, Bop Animation OÜ, Red Hat Group Design OÜ, Külli Leppik, Aino Pervik, Huntman OÜ, RMK

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!