Näitus „Müstiline ürgmeri“

20.02.2017-30.09.2018 oli Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus „Müstiline ürgmeri“. Näitus kutsus sukelduma ajarännakule Eesti ala merepõhja poole miljardi aasta tagustest aegadest tänapäevani, tutvustades rännaku jooksul nii Eesti alade liikumist, siin elanud taimi ja loomi kui kliimamuutusi.

Eesti on mereriik. Suure osa viimasest 600 miljonist aastast on Eesti ala olnud mõjutatud erinevate merede poolt ning seda ajalugu jutustavad sellest perioodist pärinevad settekivimid. Kas teadsid, et Baltika ürgmeri, mille keskmesse jäi ka Eesti ala, paiknes 600 miljonit aastat tagasi lõunapoolkeral? Ning et Eesti ala on katnud troopiline meri, kus elasid näiteks korallid ja meriliiliad?

Näitusesaali seintelt leidis fossiilide põhjal valminud videoinstallatsioonid, milles ärkasid ellu ürgsed mereasukad ning jutustasid nende elust, olust ja välimusest. Lisaks videoinstallatsioonidele olid näitusel väljas mitmemeetrised ürgsete mereelukate mudelid, mis näitasid, kui suureks kunagised veeasukad kasvada võisid. Nii nägi näitusesaalis näiteks 3 meetriseid nautiloide 2,5 meetrist meriskorpioni jt. Näitusel oli väljas ka valik fossiile Loodusmuuseumi kogudest, sh käsijalgseid, koralle, tigusid, soontaimi, sammalloomi ja teisi põnevaid mereasukaid.

Vaata näituse kataloogi siit!


Fotod: Jüri Lõun

Näituse koostaja: Eesti Loodusmuuseum
Kuraatorid: Kairi Põldsaar ja Sander Olo
Abilised: Stella Skulatšjova, Nelly Orissaar
Animatsioonid ja kujundus: Jaagup Metsalu ja Erik Heinsalu (BOP Animation)
Kujundus: Jüri Lõun (Loovagentuur Pult)
Valgus: Eva Tallo (Light On)
Täname: Marina Maran, Andrei Miljutin, Ad Altum OÜ, Erik Lääne (RGB), Linex OÜ, RMK, Pixmill OÜ, Digitrükk OÜ, Priigus OÜ

Näituse valmimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!