Muuseumitunnid lasteaedadele

Loodusmuuseumi põnevad tunnid lasteaedadele pakuvad elamus- ja kogemishetki, mida hiljem veel üheskoos hea meenutada! Tunnid on põnevad, kus lapsed saavad ise kaasa rääkida, avastada ja käega katsuda. 

Tund kestab 30–45 minutit – vastavalt laste vanusele ja huvidele.

Tundide teemad

UUS! Kas dinosaurused olid päriselt olemas?

Kes dinosaurused olid ja kus nad elasid? Mida nad sõid, kuidas oma lapsi kasvatasid ja omavahel läbi said? Kaua nad Maal elasid ja miks välja surid? Kas mõni nende järeltulijatest elab ka tänapäeval? Kas elu maakeral oli siis samasugune nagu praegu? Kõigile neile ja paljudele teistele küsimustele leiame vastused muuseumitunnis. Sobib koolieelikutele.

Kodud loomariigis

Milleks meile pesa vaja on ja kes seda ehitab? Millest seda ehitatakse ja kuhu? Kas kõikidel loomadel on pesad? Millised pesad on inimestel? Tutvume erinevate pesadega, vaatleme, kuidas nad on ehitatud ja arutleme nende vajalikkuse üle.
Olemas töölehed.

Müstiline ürgmeri

Sukeldume ajarännakule merepõhja poole miljardi aasta tagustest aegadest kuni tänapäevani välja. Teekonnal tutvume digitaalselt ellu äratatud eriskummaliste mereasukatega ning vaatame ja katsume nende ehtsaid kivistisi. Saame teada, kas nende loomade sugulased elavad ka tänapäeval, kas Eestist on leitud dinosauruseid ning millise jälje jättis endast maha viimane jääaeg.
Lisaks tutvume tänapäeva Läänemere ning selle elanikemurede ja rõõmudega.

Muutused looduses

Räägime muutustest looma- ja taimeriigis erinevatel aastaaegadel.
Vastavalt aastaajale saab valida teema „Loodus kevadel“, „Suur suvi“, „Sügis metsas“ või „Elu talvel“.

Sipelgate ja mesilaste töökas elu

Räägime ühiseluliste putukate eluringist ja igapäevastest toimetustest. Saame teada, millise eelise annab elamine ja töötamine suures peres. Tunnis kasutame põnevaid õppevahendeid, mis võimaldavad heita pilku nende putukate huvitavasse ellu.

Eesti kalad

Räägime kalade elust erinevates veekogudes ja kuidas nad selleks eluks kohastunud on. Leiame vastused küsimustele, kas kõik kalad näevad ühtmoodi välja, kas kala on tumm või kuidas kala vee all hingata saab. Saame tuttavaks Eesti tavalisemate kaladega.

Mida puu meile jutustab

Räägime erinevatest Eesti okas- ja lehtpuudest ja püüame neid ära tunda lehtede ning viljade järgi. Vaatame, puu elu- ja aastaringi. Saame teada, kellega puu koos elab ja kuidas inimene teda kasutab.

Veega seotud elu

Selle tunni jaoks on välja töötatud töölehed, et muuseumis oleks võimalik tundi läbi viia ilma muuseumipedagoogi juhendamiseta. Koos lasteaiaõpetajaga uuritakse tunnis, kuidas mõjutab veega seotud elu loomade välimust ja eluviisi. Kes sööb keda, kus ja kuidas elab. Läbi erinevate ülesannete ja mängude on lastel võimalus saada kinnitust olemasolevatele teadmistele ja omandada uusi. NB! Palume kindlasti eelnevalt oma tund registreerida telefonil 6411 740 või e-posti aadressil ly.vetik[ät]loodusmuuseum.ee.

Eesti metsloomad

Tutvustame lastele Eesti metsades elavate loomade elu ja kombeid - kes kellega, kus ja kuidas elab ning mida sööb. Saame teada, mille poolest erineb metsloom kodu- ja lemmikloomast?

Paitame topiseid ja uurime sarvi. Vastavalt soovile võib mõnest loomast pikemalt rääkida. Sobib lasteaia noorematele vanusegruppidele.

Loomade aasta

Tutvume Eesti loomade ja lindude eluga läbi  erinevate aastaaegade. Võrdleme suve- ja talvekasukaid, pesasid ja poegi, vaatleme, kuidas linnud ja loomad kohastuvad eluga toimetulekuks igal aastaajal. Võimalus vaadata ja katsuda topiseid ning sarvi. Sobib lasteaia vanematele vanusegruppidele.

Eesti linnud

Räägime lindude elust erinevatel aastaaegadel - kes ära lendavad, kes varusid koguvad? Mida linnud söövad ja kuidas ennast kaitsevad. Püüame laulu ja välimuse järgi mõnda lindu ära tunda. Saame katsuda linnu topist, vaadata pesi ja mune. Otsime üles tuttavad linnud ja õpime sarnaseid eristama.

Putukad

Kes on putukas, kus ja kuidas ta elab, mida sööb, kuidas ennast kaitseb ja varjab? Kes elavad ja töötavad koos, kes eelistavad üksindust? Millised on putukate lapsed ja kuidas nad suureks saavad? Kuhu kaovad putukad talvel, kuidas nad tunnevad lõhna ja maitset, kas nad näevad ümbrust nii nagu meie? Milliseid Eesti putukaid me tunneme? Vaatame fotosid ja putuka-kollektsioone ning piilume ka mikroskoobiga

Elu mullas

Mis on muld ja kes seal elavad? Uurime mulda mikroskoobi all. Räägime mutist ja tema varjatud elust. Millised kohastumised selline eluviis kaasa toob?  Olemas huvitav õppevahend, mille abil saame piiluda nimetatud loomakese majapidamisse nagu oleks see päris.

Elu vees ja vee ääres

Kes seal elavad, keda me juba tunneme ja kellega alles tuttavaks saame? Tund toimub Läänemere ja jõgede saalis, kuid vaatame ka muuseumi akvaariume. Millised erinevad kohastumised tekivad seoses elupaiga- või toiduotsingutega vees? Uurime, kas ja kuidas erineb kraanivesi järve- või mereveest. Kas erinevas vees elavad ka erinevad loomad?

Avastuste ruum: meeled ja meeleelundid

Avastuste ruumis saab katsudes, kuulates, vaadates ja nuusutades teada, kuidas loomad maailma tajuvad. Ruum tutvustab kujundlikult loomade meeli, seejuures on näitena kasutatud loomaliike, kelle üks või teine meel või meeleelund on eriti hästi arenenud või väga omapärane.

Nii on võimalik heita ümbritsevale pilk läbi kärbse, koera või kala silmade ning võrrelda, kui erinev on metskitse ja inimese nägemisulatus. Saab teada, kuidas kuulevad nahkhiir ja elevant ning testida, kuidas kõlab inimese hääl metsas, koopas või kirikus. Uurides händkaku koljut selgub, et kõikidel loomadel ei asugi kõrvaavad ühel kõrgusel.

Vastavalt soovile on võimalik tutvuda süvendatult ka inimese meeltega.

Sobib alates 5 eluaastast.

 

Hind: 

  • eestikeelne – 1,5 EUR lapselt
  • venekeelne – 1,5 EUR lapselt
  • ingliskeelne - 1,5 EUR lapselt (miinimum grupi suurus - 20 last).

Lasteaiagruppidele muuseumipileti hinda ei lisandu, kuni kolmele saatjale tasuta.

Gruppidel palume eelnevalt registreeruda telefonil 641 1740 või ly.vetik[ät]loodusmuuseum.ee.

NB! Erikokkuleppel võimalik tellida ekskursioone ka väljaspool tööaega.

Eriprogramm! Koera ABC

Lapsed õpivad tunnis koeraga turvaliselt suhtlema, saavad teada, kuidas tuleb koera eest hoolitseda ning kuidas koeraga turvaliselt mängida. Muuseumitunnis selgub, mille poolest koerad sarnanevad metsloomadega. Praktilises osas saavad osalejad koertega läbi teha põnevaid harjutusi (ükshaaval ja koerajuhi juhtimisel). Lisaks eriprogrammile viib muuseumi pedagoog soovi korral läbi ka väikese tuuri muuseumis. Koeraprogrammi viivad läbi Eesti Kennelliidu atesteeritud koerte koolitaja Kati Ernits ja samojeedi koer (Sandy või Fjodor).

Kestvus 45-60 min, läbiviimise aeg esmaspäeviti ajavahemikus kell 09.00-17.00. Tund sobib alates 5. eluaastast lastele. 

Registreeruda saab telefonil 641 1740 või ly.vetik[ät]loodusmuuseum.ee.

NB! Palume veenduda, et ei väikestel ega suurtel osalejatel ei oleks koera karvade suhtes allergilised. Hind: 80 EUR (grupi suurus kuni 20 last koos saatjatega).

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!