Kukeseene sugulased ja matkijad

Paljude lemmik harilik kukeseen on võitnud korjajate südamed kergesti äratuntava välimuse, pika saagiaja ja omapärase tugeva maitsega. Lisaks ei ole kukeseen tavaliselt ussitanud ja säilib jahedas õhurikkas kohas mitu päeva. Kuid harilikul kukeseenel on ka mitu sugulast, kes omadustelt temast sugugi kehvemad ei ole. 

Tingmärkidega saad tutvuda siin!

Lehter-kukeseen

Craterellus tubaeformis

Lihaka ja kõigile hästi tuntud hariliku kukeseene kõrval tasub ära õppida tema tagasihoidlikum sugulane lehter-kukeseen. See söögiseen on väga hinnatud meie põhjanaabrite poolt (soome keeles suppilovahvero). Lehter-kukeseen on lehtrikujuline, õhukese seenelihaga ja hallikaspruuni kübaraga seen. Kübara all on hästi eristuvad voldid, jalg on hallikaskollane.

Lehter-kukeseenele sarnanev kollakas kukeseen on samuti väga maitsev söögiseen. Kollaka kukeseene kübara aluspind on kortsuline või sile, voldid on ebaselged.

 

Timpnarmik

Hydnum repandum

Timpnarmik meenutab mõnevõrra kukeseent, kuid kübara all kannab ta nimele sobivalt narmaid. Noored viljakehad on kupatamata kasutatavad ja heamaitselised. Vanemad võivad valmistada pettumuse.

Must torbikseen

Craterellus cornucopioides

Tuutukujulise viljakehaga must torbikseen kasvab niisketes okasmetsades, kuusikutes ja salumetsades. Pealt on need seened hallid kuni mustjashallid, seest tumepruunid kuni mustad. Seeneliha on õhuke, nahkjas ja kergesti rebenev, aroomilt õunalõhnaline. Must torbikseen on süngest välimusest hoolimata väga hinnatud värskelt söödav seen. Tema jala allosa võib olla puine ja tuleks seetõttu ära lõigata. 

 

Kuld-kukeseenik

Hygrophoropsis aurantiaca

Säravkollaste eoslehekestega kuld-kukeseenik võib esmapilgul kukeseene otsija ära petta. Lähemal vaatlemisel tuleb aga ilmsiks, et kübara all on tõesti eoslehekesed ja mitte voldid, nagu kukeseenel. Kuld-kukeseenik on söödav vaid tinglikult, st ta võib mõnel inimesel esile kutsuda kerge mao- ja soolenähtudega mürgistuse. 

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!