"Kivine maailm - vorm ja värv"

Loodusmuuseumi trepigaleriis oli 2015. aasta alguses avatud tunnustatud geoloogi ja fotograafi Tõnis Saadre fotonäitus "Kivine maailm - vorm ja värv"​.

Näitusel väljas olnud fotodelt leidis kivistisi ehk fossiile, mille vanus ulatub ~ 450 miljoni aasta kanti ja on pärit meie paelademetest, mis kunagi lõunapoolkera madalmeres tekkisid. Eelkõige oli näitus keskendutud tigudele. Lisaks nägi fotosid pilkupüüdvatest mineraalidest nii Eestist kui ka mujalt maailmast.

Näituse esitatud fossiilid ja mineraalid pärinevad Eesti Loodusmuuseumi geoloogilistest kogudest. 

Tõnis Saadre on geoloog, kes on eelkõige tuntud oma geoloogilisi palasid kujutavate fotode ning nende põhjal komplekteeritud näituste järgi. Peaaegu kogu tema karjäär on möödunud Eesti Geoloogiakeskuses, mille abile on teoks saanud ka käesolev näitus. 

Tema loodusfotode hulgas on valdaval kohal pildid erinevatest geoloogilistest objektidest: pangad, joad, rändrahnud, allikad, koopad, jõed, mäed, orud, rannikud, kivimidjne. Seejuures on ta enim pildistanud just Põhja-Eesti pankrannikut, olles viimase kümnekonna aasta jooksul selle täies ulatuses läbi käinud ja lisaks sellele fotografeerinud ka teisi Balti klinti osasid kogu selle ulatuses alates Ölandi saarest kuni klindi lõpuni Laadoga järve lähistel. Tema Põhja-Eesti pangaga seoses loodud piltidest on koostatud ka raamat – "Pangaraamat: vaateid Põhja-Eesti pangale ja pangalt". Fotonäitusi on Saadre korraldanud kümmekond aastat ja seda nii Eestis kui ka välismaal. Praeguseks on neid kogunenud enam kui 40. Täpsemalt tema tegevusest siit. 

Näituse kujundas Lemmi Kuulberg. 

Geoloogiahuviline leiab täiendavalt infot geokogude andmebaasist SARV. 

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!