III kooliaste

Iseseisev ülesanne geoloogia püsiekspositsioonis QR-koodidega

isiklikus nutitelefonis või tahvelarvutis lahendamiseks mõeldud interaktiivsed ülesanded, mille vastused on leitavad geoloogia püsiekspositsioonist. Õpilased peavad leidma ruumi peidetud 7 QR-koodi.

Iga kood avab uue ülesande, milleks on ristsõna, sõnasegadik, maa siseehitus jne. Ülesannete lahendamiseks kulub ~45-50 min

„Eesti maa lugu" ehk aluspõhja geoloogiline ehitus

Tutvustame Eesti ala kivimilist ehitust, sealhulgas sette-, tard- ja moondekivimeid. Selgitame, kuidas orienteeruda sellises mõisterägastikus nagu aluspõhi, aluskord, pinnakate ja pealiskord. Lisaks vaatame üle Eesti ala kui osa Ida-Euroopa lauskmaast, kunagisest Baltika ürgmandrist, mis on viimase 600 miljoni aastaga triivinud lõunapooluselt oma tänapäevasele asukohale, ning püüame vastata küsimusele "Kuhu edasi?". Loeme üle ka Eesti peamised maavarad ning vaatame, kust ja kuidas neid otsima peaks.

Interaktiivne maastikumäng pargis

Nutikas maastikumäng ühendab endas liikumise värskes õhus ja nuputamise. Lastel tuleb nutitelefoni äpi abil pargis lahendada ülesandeid ja vastata loodusteemalistele küsimustele. Küsimused ja ülesanded on maastikul paigutatud erinevatesse virtuaalsetesse punktidesse ning avanevad nutiseadmes. Küsimused on välja töötatud ainetevahelist lõimumist arvestades.

Mängu tutvustab ja viib läbi muuseumitöötaja. Mäng toimub Toompargis. Mängitakse väikestes gruppides (3-5 inimest) nutitelefoni või tahvelarvuti abil (laste enda seadmetel). Tund kestab 60 minutit. Peale mängu saavad lapsed tasuta külastada ka muuseumit.

 

VII Klass

Mikroskoobitund

NB! Selle tunni tellimiseks palume teatada umbes 2 nädalat ette, kuna kasutame elusat materjali, mida on tarvis selleks puhuks kasvatada. Õpime ja harjutame preparaadi valmistamist sibula kattekoest ja tärkliseteradest kartulis. Uurime algloomi püsipreparaatidelt ja heinaleotisest. Töövahendid ja materjal muuseumi poolt, igale lapsele tööleht. Mikroskoope on 12, mis eeldab paaristööd. Tund kestab 60 min.

Kivimite ja mineraalide maailm

Tunni alguses tuletame lühidalt meelde, kuidas kivimid on tekkinud ning mis on kivim ja mis mineraal. Seejärel järgnevad kaks põnevat praktilist ülesannet. Esmalt saab juhendi järgi uurida kivimeid ja mineraale, näiteks graniiti, gneissi, lubjakivi, erinevaid liivakivisid, marmorit, põlevkivi jms. Ülesande juures on abiks soolhape ja stereomikroskoop. Seejärel on võimalus jälgida keedusoola ja vaskvitrioli kristallide tekkimist mikroskoobis. Loodusmuuseumi õppeklassis on 13 stereomikroskoopi, mis eeldab tunnis paaristööd. Tund kestab 60 min. 

UUS! Muuseum tuleb külla!
“Eesti elurikkus”

Tund toimub koolis! Alustame 2020. aasta alguses!
Hind: 150€ + kohalesõit
Tunni kestvus: 45 + 45 minutit

Eesti elurikkuse kooliprogramm on seiklus, milles õpilane rändab mitusada miljonit aastat ajas tagasi, abiks tänapäeval leitud kivistised. Lisaks uuritakse tunnis praegusel ajal elavaid loomi, nii selgrootud kui selgroogsed. Programmist ei puudu ka taimede maailm: saadakse teada, milles meie elurikkus väljendub ning kus asetseb inimene selles kõiges.

Tunnis osalev õpilane läbib 90 minuti jooksul 9 tegevuspunkti, kus tema ülesandeks on lahendada Eesti elurikkusega seotud ülesanded. Tunni lõpetab väike kokkuvõttev arutelu.

 

VIII klass

Mikroskoobitund: taimsed rakud ja koed

Kattekude, õhulõhed, plastiidid (kromo- ja kloroplastid). Lehiksambla või tähtsambla leht. Õpilased valmistavad preparaate ise. Töövahendid ja materjal muuseumi poolt, igale lapsele tööleht. Mikroskoope on 12, mis eeldab paaristööd. Tund kestab 60 min.

Mikroskoobitund: seened ja samblikud

Osa preparaatidest on valmispreparaadid, osa valmistavad õpilased ise. Vaatame pärmseent, nutt- ja pintselhallikut ja põdrasamblikku. Töövahendid ja materjal muuseumi poolt, igale lapsele tööleht. Mikroskoope on 12, mis eeldab paaristööd. Tund kestab 60 min.

Praktilise töö tund: sammal ja samblik

Terve tunni saavad õpilased ise uurida samblaid ja samblikke: valmistada sambla lehest preparaate, teha “samblikujahu” ja tuvastada, et samblik koosneb tõesti seeneniidist ja vetikatest, proovida samblikel vahet teha värvusreaktsiooniga. Abiks on mikroskoobid. Tunni lõpuks saab selgeks, et sammal ja samblik on täiesti erinevad organismid ja sammal erineb ka kõrgematest taimedest.

Töövahendid ja materjal muusemi poolt, igale lapsele tööleht.  Mikroskoope on 12, mis eeldab paaristööd. Tund kestab ~60 min. 

Selgrootutest Eestis: limused ja lülijalgsed

Tunnis tutvuvad õpilased näitvahendite abil 4 erineva selgrootute rühmaga: limused, putukad, vähid ja ämblikulaadsed. Praktiliste vaatluste käigus võrdlevad õpilased nende rühmade iseloomulikke välistunnuseid, saavad teadmisi nende  selgrootute eluviisi, ehituse ja kohastumiste kohta, uurivad nende osa ökosüsteemis ja kaitseküsimusi. Õpilased omandavad teadmisi ka nende mitmekesisusest Eestis. Tunni kestvus ~60 min. 

 

IX klass

Isad ja pojad

Muuseumitund tutvustab isade ja poegade ehk isaste ja järeltulijate vahelisi suhteid Eesti looduses, lähemalt käsitleme isaduse teemat. Näiteks, mida saab järglane isalt kaasa vaimselt, füüsiliselt või geneetiliselt ja kuidas see kõik toimub. Mida tähendab isaks olemine loomariigis ja kas üldse on alati selge, kes ja kuidas on isaks saanud. Tund kestab umbes 45 min.

Mikroskoobitund

Loomsed rakud ja koed. Valmispreparaadid põhilistest kudede rühmadest: side-, lihas-, närvi- ja kattekoest. Töövahendid ja materjal muuseumi poolt, igale lapsele tööleht. Mikroskoope on 12, mis eeldab paaristööd. Tund kestab 60 min.

UUS! Muuseum tuleb külla! 
“Minu Läänemeri”

Tund toimub koolis! Alustame 2020. aasta alguses!
Hind: 150€ + kohalesõit
Tunni kestvus: 45 + 45 minutit

Läänemere programmis õpivad lapsed läbi praktiliste tegevuste tundma Läänemere elustikku ja keskkonda. Õpilased saavad lähemalt tuttavaks Läänemeres elavate liikide, nende omavaheliste seoste ja mere õrna ökoloogilise tasakaaluga. Käsitletakse teemasid nagu võõrliigid, toiduvõrgustik, Läänemere areng, inimene ja meri, reostus, mikroplast ja Läänemere uurimine. Tunni lõpus peetakse kokkuvõttev arutelu.

Tunni jooksul läbib õpilane 90 minuti jooksul 9 tegevuspunkti, mille keskmes on Läänemerega seotud ülesannete lahendamine.

 

 

PROGRAMMI HIND

  • 4,5 € õpilaselt;
  • kuni kaks saatjat tasuta;
  • muuseumitunniga koos broneeritav virtuaalreaalsuse filmi vaatamine 2€ õpilaselt;
  • kuni 25 õpilast.

Gruppidel palume eelnevalt registreeruda telefonil 641 1740 või e-posti teel tiiu.liimets[ät]loodusmuuseum.ee.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!