Heinikud ja ebaheinikud

Meie heinikute seas on suhteliselt palju mürgiseid ja mittesöödavaid liike, aga ka väga hinnatud söögiseeni.

Mao- ja soolenähtudega mürgistust võivad põhjustada rihvelheinik, pruunikas heinik, sallheinik, säärheinik, kahkjas heinik, boudieri heinik, vinav heinik, näsaline heinik, seepheinik, pigiheinik, oliivheinik, valge heinik, hall heinik, väävelheinik, mustuv heinik ja hiirheinik. Kupatamine neid liike ohutuks ei muuda.

Kollakaspruun heinik on värskelt mürgine, kuid erinevalt eelpool loetletud liikidest on neid  mürkaineid võimalik keetmisega kõrvaldada.

Sellest pikast nimekirjast on enimtuntud pruunikas ja kollakaspruun heinik, mis aeg-ajalt ka turulaudadele kipuvad eksima, lisaks ka sügisel suurte kogumikena kasvav ja putukamürgi järgi haisev valge heinik.

Ettevaatlik peab olema kõrgelt hinnatud triibulise heiniku korjamisel – on olemas võimalus, et ta läheb segi mürgise hiirheinikuga. Triibulisel heinikul on eoslehekestel ja jala keskosas rohekaskollane helk, hiirheinikul see puudub. Triibuline heinik on söödav värskelt, st kupatamata.

Mao- ja soolenähtudega mürgistusi põhjustavad ka ebaheinikud, kuid kupatatult on nad ohutud. 

Tingmärkidega saad tutvuda siin!

Hobuheinik

Tricholoma equestre

Seni väga heaks söögiseeneks peetud hobuheinikut tuleb tarvitada ettevaatusega. Euroopas on juhtumeid, kus mitmel järjestikusel päeval suurtes kogustes hobuheiniku söömine põhjustas inimestel lihaspõletikku ja lihasrakkude lagunemist. Seega peab hobuheiniku söömisel piirduma väiksemate kogustega, lihashaiguste põdejatel või selleks eelsoodumusega inimestel tuleks hobuheiniku söömisest loobuda. Lisaks on hobuheinik väga sarnane surmavalt mürgise Meihnardi vöödikuga.

Pruunikas heinik

Tricholoma albobrunneum

Punakaspruuni radiaalkiulise kübaraga pruunikas heinik on mürgine. Kuna pruuni värvi heinikuid on omavahel raske eristada ning mitmed neist on mürgised, tuleks nende korjamist vältida.

Hiirheinik

Tricholoma virgatum

Mürgist hiirheinikut on oht koguda söödava triibulise heiniku pähe. Hiirheiniku jalg on valkjas kuni hallikas, triibulise heiniku jalg on keskel kahvatu rohekaskollane.

Lilla ebaheinik

Lepista nuda

Marineeritud lilla ebaheinik kaunistab suurepäraselt igat pidulauda. Noorena üleni violetsed, vanemalt violetjad kuni pruunid. Värskelt mürgised, vajavad kupatamist.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!