58. seenenäitus

16.-27. septembril on Eesti Loodusmuuseumi hoovis taas avatud sügisene seenenäitus. Tänavusel väljapanekul on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid. Eraldi fookuses on just viimased: räägime sel aastal lähemalt mürkseentest ja seenemürkidest.

Suhu pista vaid see seen, mida kindlalt tunned! Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus annab ülevaate seeneliikide eristamistunnustest ja seeneriigi mitmekesisustest, nii söödavatest kui söögiks kõlbmatutest seentest ning juhib tähelepanu sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened. Tänavune fookusteema peatubki pikemalt just mürgistel seentel ja seenemürkidel. Ohtlikud seened ei hoiata enda eest ei kindla värvuse, halva lõhna ega kibeda maitsega ning ussitadagi võivad nad samamoodi kui ohutud seeneliigid. Enne metsa minekut tuleb eeltöö ära teha – Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus on vajalike teadmiste ammutamiseks hea koht!

Kui aga seenekorvi on juba sattunud mõni seen, mille määramisega ise kuidagi toime ei tule, aitame seenenäitusel ka sellega: kõik külastajad on oodatud näitusele kaasa võtma oma määramist vajavad seened. Ära unusta, et määramiseks peab kaasa toodud seen olema värske ja terve - kübarast jala aluseni! Levinumad „veaohtlikud“ liigid määrame hoo pealt, keerulisemate puhul süveneme vastuse otsimiseks arvukatesse raamatutesse meie riiulitel. Kes aga soovib seeni avastada vaid oma sõprade, pere või töökaaslastega, saab näituse külastamiseks broneerida õhtuse erisündmuse.

Nii nagu ka varasemalt, annavad seene-küsimustele vastuseid konsultandid, kelle leiab näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kes aga eelistab iseseisvalt seeneriiki avastada, saab kasutada meie audiogiidi. Audiogiidist kuuleb lühikesi ja ülevaatlike tutvustusi valikust näitusel väljas olevatest seeneliikidest ning igaüks saab seda kuulata oma isiklikust nutiseadmest.

Kui külastajal on aga soov anda panus hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, on kõik külastajad oodatud toomaoma seeneleiud meile ning esinduslikud kübarakandjad paneme näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.

Näituse raames toimuvad ka mitmed eriüritused:

  • Seikluslik seenejaht – Peredele, nii suurtele kui väikestele, on lahendamiseks valminud juhend lustakaks seenejahiks.Kui soovid seenenäitust mänguliselt avastada, küsi seenejahi juhendit näituse konsultandilt.  

  • Nädalavahetuse välkkohvik – Seenenäituse raames saab laupäeviti ja pühapäeviti, 19., 20., 26. ja 27. septembril, loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata kohvikus, mille menüü eest kannavad hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.

  • Teadlaste öö: Kuidas tehakse seenenäitust? 25. septembril kell 20.00 on kõige suurematel seenesõpradel võimalus vaatama tulla, mis toimub seenenäitusel siis, kui väravad külastajatele suletakse. Mida näitusel õhtuhämaruses tehakse, et igal hommikul oleks väljapanek taas esinduslik? Tule 25. septembril loodusmuuseumi Teadlaste öö eriprogrammile ja näed oma silmaga! Hilisõhtuses eriprogrammis saab iga osaleja arendada oma vaatlus- ja määramisoskuseid, õppida tundma seeni ja nende määramistunnuseid ning anda oma panuse näituse valmimisse. Kes soovib, võib määramiseks või näitusele välja panemiseks kaasa tuua ka oma seeneleiud. Teadlaste öö eriprogrammis saab osaleda vaid eelmüügist soetatud piletiga – osta pilet siit! Kohtade arv on piiratud!

  • 17. septembril kell 18 on kõik huvilised oodatud eestikeelsele kuraatorituurile, kus seeneteemasid ja tänavust väljapanekut tutvustab näituse kuraator Loore Ehrlich.

  • 18. septembril kell 18 peab venekeelse loengu bioloog Jekaterina Pesotski. Loengus saab osaleda vaid eelmüügist ostetud piletiga - loeng on välja müüdud!

  • 26. septembril ootame kõiki seenemetsa retkele! Järvamaal Mägedel toimuval seeneretkel räägime seenel käimise põhitõdedest, seeneliikide äratundimse ja eristamise olulistest nippidest ja nõksudest ning teeme ka väikese seenekorje. Retk kestab umbes 2h, kohale tuleb tulla oma transpordiga ning selga panna ilmale vastavad riided! Retkel saab osaleda vaid eelmüügist ostetud piletiga – osta pilet siit! Kohtade arv on piiratud!

Seenetarkuste jagamisel on sel aastal meie heaks partneriks Maaleht - loe seenelugusid siit!

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 16.-27. september, E-P kell 10.00-19.00.

Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus on osa Eesti toidu kuu sündmustest.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!