57. seenenäitus

15.-29. septembril on Eesti Loodusmuuseumi hoovis taas avatud igasügisene seenenäitus. Tänavu rekordilised 15 päeva kestval väljapanekul on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid ning eraldi fookuses on seene osade tundma õppimine ja seente pildistamine.

Suhu pista vaid see seen, mida kindlalt tunned! Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus annab ülevaate söödavatest ja söögiks kõlbmatutest seentest ning juhib tähelepanu sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened. Aimu saab nii seeneriigi mitmekesisusest kui seeneliikide eristamistunnustest – ohtlikud seened ei hoiata enda eest ei kindla värvuse, halva lõhna ega kibeda maitsega ning ussitadagi võivad nad samamoodi kui ohutud seeneliigid. Enne metsa minekut tuleb eeltöö ära teha – Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus on vajalike teadmiste ammutamiseks hea koht!

Kuigi seente määramisel saab abiks võtta hulga seeneraamatuid, arvukalt fotosid ja kirjeldusi internetist, valmistab seente äratundmine siiski tihti raskusi. Tänavusel näitusel pööramegi eraldi tähelepanu sellele, millised on olulised seene osad, kuidas seeni määrata ja hilisemaks määramiseks pildistada.

Kui aga seenekorvi on juba sattunud mõni seen, mille määramisega ise kuidagi toime ei tule, aitame seenenäitusel ka sellega: kõik külastajad on oodatud näitusele kaasa võtma oma määramist vajavad seened. Levinumad „veaohtlikud“ liigid määrame hoo pealt, keerulisemate puhul süveneme vastuse otsimiseks arvukatesse raamatutesse meie riiulitel. Kes aga soovib seeni avastada vaid oma sõprade, pere või töökaaslastega, saab näituse külastamiseks broneerida õhtuse erisündmuse või tellida seeneretke metsa.

Nii nagu ka varasemalt, annavad seene-küsimustele vastuseid konsultandid, kelle leiab näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kes aga eelistab iseseisvalt seeneriiki avastada, saab kasutada meie vastvalminud audiogiidi. Audiogiidist kuuleb lühikesi ja ülevaatlike tutvustusi valikust näitusel väljas olevatest seeneliikidest ning igaüks saab seda kuulata oma isiklikust nutiseadmest.

Kui külastajal on aga soov anda panus hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, on kõik külastajad oodatud tooma oma seeneleiud meile ning esinduslikud kübarakandjad paneme näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.

Näituse raames toimuvad ka mitmed eriüritused:

 • Seenefestival – 15. septembril kell 12-18 toimub esimest korda Laial tänaval Eesti Loodusmuuseumi Seenefestival. Festivalipäeva täidavad töötoad, vestlused ja arutelud, avatud on seene-laat ning erinevad toitlustajad pakuvad rikkalikke seenetoite. Seenefestivali päeval on seenenäituse külastamine kõigile tasuta! Loe Seenefestivali kohta lähemalt siit!
 • Nädalavahetuse seeneringkäigud – 15. septembril kell 14 ja 16 ning 21., 22., 28. ja 29. septembril kell 12 ja 14 toimuvad seenenäitusel lühituurid, kus väljapanekut tutvustavad seenespetsialistid. 
 • Seikluslik seenejaht – Laupäeviti ja pühapäeviti, 21., 22., 28. ja 29. septembril, kell 11 ja 13 toimub väikestele näitusekülastajatele lustakas seenejaht. 
 • Nädalavahetuse välkkohvik – Seenenäituse raames saab laupäeviti ja pühapäeviti, 21., 22., 28. ja 29. septembril, loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata kohvikus, mille menüü eest kannavad hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.
 • Teadlaste Öö Festival – Septembri lõpp toob endaga taas Teadlaste Öö festivali ning sel korral on see loodusmuuseumis täidetud seentega. Seeneteadusega seotud tegevusi jagub mitmele päevale:
  • 26. septembril kell 18 on kõik huvilised oodatud eestikeelsele loengule, kus seeneteemasid ja tänavust väljapanekut tutvustab näituse kuraator Marja-Liisa Kämärä.
  • 27. septembril kell 18 peab venekeelse loengu bioloog Jekaterina Pesotski.
  • 27. septembril on seenenäitus avatud kella 20ni ning kell 18-20 on sissepääs näitusele kõigile tasuta! Teadlaste Öö festival toob sel õhtul loodusmuuseumi hoovi mitu erinevat vaatlust/eksperimenti: mh saab uurida seeni mikroskoobi all, katsetada looduslikke värve ning seenetindiga kirjutada.
  • 28. septembril kell 13 ootame kõiki seenemetsa retkele! Järvamaal Mägedel toimuval seeneretkel räägime seenel käimise põhitõdedest, olulistest nippidest ja nõksudest, vaatame üheskoos kohapealt kogutud seente välknäitust ja teeme omal käel väikese seenekorje. Retk kestab umbes 2h, kohale tuleb tulla oma transpordiga ning selga panna ilmale vastavad riided! Retkele pole vaja eelnevalt registreerida ning osalemine on kõigile tasuta! Kohtumispaik: RMK Mägede lõkkekoht

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 15.-29. september, E-P 10.00-18.00, N 10.00-19.00.

Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus on osa Eesti toidu kuu sündmustest.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!