56. seenenäitus

14.-23. septembril on Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud igasügisene seenenäitus. Kümme päeva kestval väljapanekul on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

Suhu pista vaid see seen, mida kindlalt tunned! Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus annab ülevaate söödavatest ja söögiks kõlbmatutest seentest ning juhib tähelepanu sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened. Aimu saab nii seeneriigi mitmekesisusest kui seeneliikide eristamistunnustest – ohtlikud seened ei hoiata enda eest ei kindla värvuse, halva lõhna ega kibeda maitsega ning ussitadagi võivad nad samamoodi kui ohutud seeneliigid. Enne metsa minekut tuleb eeltöö ära teha – tule loodusmuuseumi seenenäitusele vajalikke teadmisi ammutama! Loodusmuuseumi seenenäitusel saab selgeks seegi, et söödavus pole ühejalgsete ainus väärtus ja mõni seen passib paremini hoopis muuks otstarbeks.

Kui aga korvi juba mõni küsimusi tekitav seen oma tee leidnud on, aitame ka sellega: kõik külastajad on oodatud näitusele kaasa võtma oma määramist vajavad seened. Levinumad „veaohtlikud“ liigid määrame hoo pealt, keerulisemate puhul süveneme vastuse otsimiseks arvukatesse raamatutesse meie riiulitel.

Nii nagu ka varasemalt, annavad seene-küsimustele vastuseid konsultandid, kelle leiab näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kui külastajal on aga soov anda panus hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, on kõik külastajad oodatud tooma oma seeneleiud meile ning esinduslikud kübarakandjad paneme näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.

Näituse raames toimuvad ka mitmed eriüritused:

  • Nädalavahetuse seeneringkäigud – 15., 16., 22. ja 23. septembril kell 11, 13 ja 15 toimuvad seenenäitusel lühituurid, kus väljapanekut tutvustavad seenespetsialistid. 
  • Seikluslik seenejaht – Laupäeviti ja pühapäeviti, 15., 16., 22. ja 23. septembril, kell 11 ja 13 toimub väikesele näitusekülastajatele lustakas seenejaht. 
  • Nädalavahetuse välkkohvik – Seenenäituse raames saab laupäeviti ja pühapäeviti loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata kohvikus, mille menüü eest kannavad hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.
  • Seeneloengud – 20. septembril kell 18 on kõik huvilised oodatud eestikeelsele loengule, kus seeneteemasid ja tänavust väljapanekut tutvustab näituse kuraator Marja-Liisa Kämärä. 14. ja 21. septembril kell 18 peab venekeelse loengu bioloog Jekaterina Pesotski (venekeelsele loengule tuleb soetada pilet eelmüügist!).

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 14.-23. september, E-P 10.00-18.00, N 10.00-19.00.

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!