55. seenenäitus

15.-24. septembril oli Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud sügisene seenenäitus, mis sel korral kandis juubelihõngulist järjekorranumbrit 55. Kümme päeva kestval väljapanekul oli eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

Eestist on leitud üle 7000 seeneliigi, millest inimestele söödavatena on määratletud ligi 400 liiki. Seenekorvi ja söögilauale ei tohiks aga sattuda umbes 200 suuremal või vähemal määral mürgist liiki, mille välimus ja lõhn nende mürgisele olemusele ei viita. Suhu pista vaid see seen, mida kindlalt tunned! Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus andis ülevaate söödavatest ja söögiks kõlbmatutest seentest ning juhtis tähelepanu sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened. Aimu sai nii seeneriigi mitmekesisusest kui ka seeneliikide eristamistunnustest.

Lisaks seenerikkuse tutvustamisele oli 2017. aasta seenenäitusel luubi all inimeste konkurendid seeneroale – kes on „seeneussid“, miks neid seentest leiab ning kas ussitanud seen tasub endaga metsast kaasa tuua või mitte. Selle aastane fookus aitas muu hulgas vastuse leida küsimustele:

  • Kas ussitanud seent võib süüa?
  • Kui ussidele kõlbab, kas siis järelikult kõlbab ka mulle?
  • Miks on kukeseened harva ussitanud?

Et rikkalikus seenemaailmas paremini orienteeruda, olid kõik külastajad oodatud näitusele kaasa võtma nii oma määramist vajavad seened kui ka lihtsalt huvipakkuvad küsimused. Nii nagu ka varasemalt, andsid seene-küsimustele vastuseid konsultandid, kelle leidis näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kui külastajal oli aga soov anda panuse hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, olid kõik külastajad oodatud tooma oma seeneleiud meile ning esinduslikud kübarakandjad panime näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.

Näituse raames toimusid ka mitmed eriüritused:

  • Nädalavahetuse seeneringkäigud – 16., 17., 23. ja 24. septembril kell 11, 13 ja 15 toimusid seenenäitusel lühituurid, kus väljapanekut tutvustas seenespetsialist. 
  • Seikluslik seenejaht – Laupäeviti ja pühapäeviti, 16., 17., 23. ja 24. septembril, kell 11, 12, 13, 14 ja 15 toimus väikesele näitusekülastajatele seenejaht. 
  • Seeneraamat – milline ja miks? – Milline on väärt seeneraamat? Kuidas teha valik selle kõige parema ja targema seeneraamatu kasuks? Miks annavad eri seeneraamatud erinevat infot seente söödavuse kohta? Erinevaid seeneteatmikke aitas 17. ja 24. septembril kell 12 ja 14 kaardistada ja analüüsida mükoloog Veiko Kastanje. 
  • Nädalavahetuse välkkohvik – Seenenäituse raames sai laupäeviti ja pühapäeviti loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata pop-up kohvikus, mille menüü eest kandsid hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.
  • Õhtused seenetuurid – Kel soov seenemaailmaga tuttavaks saada vaid oma sõprade-tuttavate seltsis, oli oodatud tellima õhtust eriprogrammi.
  • Öökulli akadeemiad – Seeneteemad olid fookuses ka mitmetes septembrikuistes Öökulli akadeemia loengutes. 7. septembril kell 18 oli külas Margit Härma, kes rääkis eesti seentest ja nende tarvitamisest söögiks. 14. septembril kell 18 uurisime koos Sergei Põlmega seda, millised seened kasvavad Iraanist Paapua Uus-Guineani. 21. septembri akadeemias viis seenenäituse kuraator Marja-Liisa Kämärä meid kuraatorituurile seenenäitusel. 
  • Venekeelne loeng – Lisaks eestikeelsetele loengutele toimus 22. septembril kell 18 ka venekeelne teemaõhtu, kus seeneteemadel rääkis Eesti Loodusmuuseumi bioloog Jekaterina Pesotski.

55. seente väljapaneku raames avasime aga ka teise näituse – nimelt sai 15. septembrist alates loodusmuuseumi trepigaleriis vaadata valikut Eesti Loodusmuuseumi seenenäituste plakatitest läbi ajaloo. Väljas on valik huvitavamaid ja kelmikamaid postreid, millest vanim reklaamis seenenäitust aastal 1947.

Seenenäitus oli Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 15.-24. september, E-P 10.00-18.00, N 10.00-19.00.

Täname Keskkonnainvesteeringute Keskust!

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!