54. seenenäitus

16.-25. septembril oli Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud sügisene seenenäitus. Traditsioonilisel 10 päeva kestval näitusel olid eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

Sellesügisene seente väljapanek andis ülevaate sellest, millised on söödavad ja millised söögiks kõlbmatud seened ning juhtis tähelepanu ka sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened. Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus andis hea ülevaate nii seeneriigi mitmekesisusest kui ka nende eristamistunnustest.

Lisaks seenerikkuse tutvustamisele oli selleaastasel seenenäitusel lähema vaatluse all seente hoiustamine – vähe tuntud on tõsiasi, et sageli on seenemürgituse põhjuseks just valed võtted seente säilitamisel. Et metsaannid saaksid purki õigeid võtteid kasutades, juhtis näitus tähelepanu ka erinevatele viisidele ja võimalustele, kuidas seeni säilitada. Seente säilitamise juures tõstis väljapanek fookusesse ka seni vähetuntud, kuid hõlpsasti äratuntavaid söögiseeni.

Seenenäituse raames toimusid ka mitmed eriüritused:

  • Nädalavahetuse seeneringkäigud – 17., 18., 24. ja 25. septembril kell 11, 13, 15 ja 17 toimusid lühituurid seenenäitusel, kus lisaks näituse tutvustusele sai spetsialistilt küsida nõu ka oma kaasa toodud seenekorvi sisu kohta..
  • Nädalavahetuse pisikeste seeneliste puhke- ja filminurk – 17., 18., 24. ja 25. septembril oli väiksematel (aga miks mitte ka suurematel) seenesõpradel võimalik nautida puhkehetki Loodusmuuseumi filminurgas koos Operaator Kõpsiga.
  • Nädalavahetuse pop-up kohvik - 17., 18., 24. ja 25. septembril oli seenenäitusel avatud pop-up kohvik, mille menüü eest kandsid hoolt särasilmsed Loodusmuuseumi töötajad.
  • Kahvliahvi kokakool – 24. septembril avas seenenäituse raames oma uksed Kahvliahvi kokakooli töötuba, kus said väiksemad (seene)toiduhuvilised loomingulises toiduvalmistamises kätt proovida. Täpsema info Kahvliahvi Facebooki lehelt.
  • Õhtused seenetuurid – 16.-25. septembri õhtuti, kell 18-21  eriprogrammi nautima. Seenetuur sisaldab kuraatoriga ringkäiku seenenäitusel ning kaasa võetud eriilmeliste seente tuvastamist ja tutvustamist. Lisaks on võimalik vanalinna „seenemetsas“ ka kaasa võetud piknikukorviga piknikku pidada ning üheskoos mõnusat õhtupoolikut veeta. 1 tunnise programmi tasu 15 inimesele on 100€. Lisainfo saamiseks ja registreerimiseks kirjuta: kadi.maldur@loodusmuuseum.ee või helista tel 56358711.
  • Öökulli akadeemiad – septembrikuus toimusid neljapäevaõhtutel mitmed seente teemalised loengud. 8. septembril kell 18 oli Öökulli akadeemias külas Marju Kõivupuu, kes rääkis seentest rahvapärimuses. 15. septembril kell 18 tutvustas Andrean Razumovski kultuurseente kasvatamist ja tarvitamisvõimalusi. 22. septembril kell 18 oli meil külas seeneteemadel rääkimas Tõnu Ploompuu.

Seenenäitus oli Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 16.-25. september, E-P 10.00-18.00, N 10.00-19.00.

Täname Keskkonnainvesteeringute Keskust! 

Et olla kursis meie tegemistega, liitu uudiskirjaga!